Chen Xiyi test-, és légzőgyakorlatai ülő pozícióban (Daoyin) Elmélete
A X-XI. században élt taoista Chen Xiyi Daoyin (test és légző) gyakorlatait az év különböző óráira dolgozta ki. A hagyományos kínai naptár az évet 24 periódusra osztotta. A napot 12 egységre, mindegyik 2 órás, és egy-egy föld-szeletről nevezték el. Chen műveit később a Ming dinasztiában, két könyvben is feldolgozták: „Az egészségmegőrzés nyolc pontja” és „Az Ég, Föld, és Ember” című könyvekben. Minden gyakorlathoz kapcsolható egy Hexagramm is.
Elmélete egyszerű. Röviden:
A minden gyakorlat végzésének kéthetes periódusa van, 1. Újholdtól Teliholdig és 2. Teliholdtól Újholdig. Mivel a gyakorlatokat a kínai újholdhoz igazítjuk, emiatt évenként eltérés van a kezdő időpontokban. Az egyszerűség kedvéért, minden gyakorlat a Gergely-, szoláris naptárhoz van igazítva, így lehet csúszás a kiírt dátum és a Hold fázisai között. Ezt segíti, könnyíti a Gergely-Hold naptár átváltó. Az elcsúszás az lehet 2-3 hét is. Néhány évente van egy szökő holdhónap is, akkor nem 12, hanem 13 holdhónap van az évben, a kínaiak ezt a nyári időszakra teszik, akkor két periódus, kétszer van. Ezt a holdnaptárból lehet megtudni.
Gergely és Hold naptár átváltó táblázat a Chen Xiyi gyakorlatokhoz
Fogyó holdnál a testben az energia kissé visszahúzódik. Ha túlzásba megy, az labilissá tesz. Ezt a visszahúzódást is csökkenti a gyakorlatok végzése. A hétköznapokban meg kell próbálni megtartani az energiaszintet, hogy ne essen túlságosan le a fogyó Hold idején. A gyakorlatok végzése tisztítja a szellemet, képessé tesz minket több Qi befogadására, és arra hogy kevesebbszer szakadjunk/váljunk le az Égről, az Égi energiáról.
Minden holdhónapban van egy pozitív energia, amire a gyakorlatok segítségével rá lehet csatlakozni. Az Ég (Kozmosz) Qijét próbáljuk begyűjteni a gyakorlatokkal, amelyek megalapozzák és megerősítik a Jinget. Erősítik az Éggel és az Égi energiákkal a kapcsolatunkat. A gyakorlatok aktivizálják és teletöltik a veséinket a légzési és az Égi energiával. A levezető gyakorlatok beleviszik a csontokba (fogcsattogtatás), az alsó Dan-Tienbe, a vesékbe a Chit, és szétoszlatva azt, feltöltik egész testünket az Égi energiával. A „Koszosat/Piszkosat ki – Tisztát be” légzés a Shent növeli.
Ha nem tudjuk a megadott időben elvégezni a gyakorlatokat, akkor lehet az ellentétes időben, vagy a lefekvéshez közeli gyakorlatot lefekvéskor, a felkeléshez közelit, felkeléskor. Sötétben jobb a gyakorlatokat végezni, világosban kevésbé észrevehető a hatásuk. Egyébként az adott időben felkelve végezzük őket, félálomban. Nem kell kikelni az ágyból, a gyakorlatok elvégzéséhez.
A gyakorlatok nem vesznek el sok időt, hatásuk felbecsülhetetlen, megéri a ráfordítást. Bármikor el lehet kezdeni a gyakorlatozást, vagy újra kezdeni, ha kimaradt néhányszor. Ha nem megy a gyakorlás, akkor a saját energiánkkal vagyunk elfoglalva, így sok nehézségünk lehet. Rácsatlakozva a világegyetem Qijére, minden sokkal könnyebben, könnyedebben fog menni. Az Ég örül, ha „megcsapoljuk” az energiáját. Finoman játékosan kell gyakorolni.
Figyelni kell a gyakorlatok által létrehozott Qit, aminek könnyűnek és táplálónak kell lennie. A gyakorlat végzése akkor sikeres, ha 24 óráig tart a hatása (következő gyakorlatig), a frissesség. Ha csak 12 óráig, akkor az nem jó (elég). Ekkor jobban el kell lazulni a gyakorlatok végzése közben. Nagy frissesség kell, hogy keletkezzen. Sikeres gyakorláskor érezni lehet, hogy a legnagyobb fáradtság közepén is meg tudjuk találni a frissességet, fel tudunk frissülni.
A gyakorlatok közbeni testtartás:
Minden pozícióban a hátnak egyenesnek kell lenni, úgy hogy a mozdulatok végzésekor a vesék területe enyhén megfeszüljön (ez nem a derekat jelenti, mert annak mindig lazának, könnyűnek kell lennie), a gerincben pedig egy enyhe csavaró (spirális) mozgás jöjjön létre, ami az energiát a fej felé emeli.
Az energia finomításának öt fokozata van, az első lépést fel lehet bontani két lépcsőre, így lesz hat. Szerintem az első két részt külön kell kezelni, mert így nagyobb lesz a hatékonysága. Ezzel a finomítási sorrenddel egész életünkön keresztül lehet foglalkozni, és a hozzájuk tartozó gyakorlatokat végezni. A végcél a Jing Shenné, majd Ürességgé alakítása. Az Üresség a Nem-kettősséget jelenti.
- Jing megerősítése
- Jing megőrzése
- Csináljunk a Jing-ből Qi-t
- Csináljunk a Qi-ből Shent
- Alakítsuk a Shent Ürességgé
- Az Üresség elengedése, a Nem-kettősség állapota
Ez a gyakorlatsor főként az 1-es és 2-es szinttel foglalkozik.
Az Égi energia a csillagokból jön. Ha lecsapoljuk az égi energiát a Föld békében lesz, megnyugszik.
A helyes gyakorlás néhány visszaigazoló jele: frissesség, csillogó és fényes tekintet, sugárzó arc. Csökkennek saját problémáink, az akadályok, amik nehezítik életünket, fejünk könnyebbé válik. Azt, hogy mások problémáiba mennyire megyünk bele, azt mi döntjük el. Ha nem kapcsolódunk az Ég energiáihoz, akkor, kétség, bizonytalanság, örömtelenség és boldogtalanság alakul ki.
Általánosságban elmondható, az egyik gyakorlat tölti a vesét, míg a másik felfelé, a fej tetejére hozza az energiát. A gyakorlatok az évszakokhoz is alkalmazkodnak, pl. télen inkább lábnyújtó gyakorlatok vannak, amik nem engedik az izmokat összehúzódni, így a Qi nem vagy kevésbé blokkolódik, amitől jobban érezzük magunkat.
Az összes gyakorlatot megtalálod az oldalon, melyeket időről időre felfrissítek, évről évre pedig mindig a helyes dátumot fogom kiírni a képek alá.
Az alábbi linken megtalálod a gyakorlatokat:
Chen Xiyi éjszakai és hajnali gyakorlatai