A Relaxáció gyakorlata, az Elengedő gyakorlat
Relaxáció, Elengedő gyakorlat
A Relaxáció a Meditáció megelőző lépése, fizikai, érzelmi, mentális blokkok tudatosítása, oldása.
Téma:
- Hogyan lazathatom el az izmaimat és az egész testem?
- Kommunikáció a szerveinkkel. Hogyan javíthatok a szerveimmel való kapcsolaton?
Egy teljes relaxáció elvégzéséhez a 30 perc elég, de már 15-20 perc is hatásos. Az első 5-10 percben alhatsz, mert amíg fáradt vagy, nem tudsz relaxálni, majd következik egy nagyon aktív munka. Érdemes hetente több alkalommal (3-4) végezni, de már a heti egy alkalommal elvégzett relaxációnak is jótékony hatása van. Fontos: a relaxáció nem az alvásról szól, elsősorban a testben napközben felgyülemlő feszültség, hosszabb távon a korábban felgyűlt feszültség oldására, elengedésére szolgál.
Eleinte előfordulhat, hogy belealszol a fáradtság vagy a felgyülemlett feszültségek miatt, de a rendszeres gyakorlás ezt csökkenti, megszünteti. A relaxáció során az ébrenlét és az álom határán jársz.
Testhelyzetei:
1. Fekve
2. Ülve:a, Széken
b, Meditációs testhelyzetben
Fontos: a gerinc legyen mindig egyenes.
Irányai lehetnek:
1. Lábtól fejig;
2. Fejtől lábig;
3. Lábtól fejig a test ellazítása, majd visszafelé (fejtől a lábig) a csakrák és környékük ellazítása.
Fontos:valamennyi esetben a test felszínéről a belső szervek felé haladjon a lazítás, a végtagokhoz érve a lazítás sorrendje: egyik kéz, másik kéz, egyik láb, másik láb. Eleinte haladhatsz a főbb testrészeken, később viszont részletesebben.
Időtartama:
1. Gyors: 5 perc – a pillanatnyi feszültség oldására;
2. Teljes: 30 perc – 15perc alvás, 15 perc relaxáció, irányított mélyrelaxáció;
3. Extra: 45 percnél több, akár másfél óra is – teljes mélyrelaxáció.
Egy teljes relaxáció elvégzéséhez a 30 perc elég, de már 15-20 perc is hatásos. Az első 5-10 percben alhatsz, mert amíg fáradt vagy, nem tudsz relaxálni, majd következik egy nagyon aktív munka.
Gyakoriság:
Hetente 3 – 4 alkalommal, de már a heti egy alkalommal elvégzett relaxációnak is jótékony hatása van. Fontos: a relaxáció nem az alvásról szól, elsősorban a testben napközben felgyülemlő feszültség, hosszabb távon a korábban felgyűlt feszültség oldására, elengedésére szolgál.
Eleinte előfordulhat, hogy belealszol, de a rendszeres gyakorlás ezt csökkenti. A relaxáció során az ébrenlét és az álom határán jársz.
Fajtái:
1. Fizikai, testi relaxáció: bőr, izmok, inak, ízületek, belső szervek, csontvelő ellazítása. A fizikai, testi relaxáció során kommunikálj a szerveiddel, kérdezd meg őket az állapotukról (van-e problémájuk, miért betegek, stb.), kérd meg őket, hogy beszéljenek hozzád, és egy idő után érezni vagy hallani fogod a választ. (próbáld meghallani a választ)
2. A Légzés relaxációja: a felületes és durva légzéstől, a mély légzésig haladsz, amíg az olyanná nem válik, mint amikor nyugodtan alszol és a légzésed alig látszik.
Jellemzője: finom, mély, lassú (relaxáció közben egyre finomabb, mélyebb és lassuló). Pl.: Ha alvás közben horkolsz, az egy nagyon durva légzés, ami nem jó, mivel az agy ilyenkor nem kap oxigént. A horkolás lehet fáradtság következménye, de lehet félelem, frusztráció következménye, a nyelv izom ?, lelki oka lehet még a helytelen kommunikáció is.
3. Mentális relaxáció, az Elme relaxációja: segítségével eljutsz az aktuálisan felbukkanó és kavargó gondolatoktól a tudatosan irányított lazításig, a tudatosan felhozott képekig, amikor is egy adott témával kapcsolatban jönnek fel gondolatok.
A témát előre meghatározzuk, azért, hogy ne legyen össze-vissza csapongás.