2012. Gergely és Hold naptár átváltó táblázat a Chen Xiyi gyakorlatokhoz
Kicsit hosszadalmas a naptár elkészítése, ezért abból 2017-ben nem készült újabb, bár tudom, hogy jó lenne.
Az alapok talán látszanak belőle. A táblázat előnye, hogy együtt van benne a Gergely és a Hold naptár is.
Ez a táblázat a Chen Xiyi neve által fémjelzett gyakorlatokhoz készült, természetesen más gyakorlatokhoz is használható. A táblázat alapján egyszerűen kiszámolható, megnézhető, mikor kell gyakorlatokat váltani és az is, melyikre. Ebből a táblázatból egyértelműen látszik az is, hogy a Hold hónapok nem 28 naposak.
A táblázat használata nagyon egyszerű. A legfelső és a legalsó (Gergely Nap) vízszintes sorban (1-31) találod a Gergely naptár szerint a hónapok napjait. A közöttük lévő sorokban pedig a hozzájuk tartozó hold napokat, tehát azt, hogy a Gergely naptár szerint, a kiválasztott napon, a holdhónap hányadik napjánál tartunk. Például: január 25. az első holdhónap harmadik napja. Vagy, április 18. az a 3. holdhónap 28. napja.
1. A sárga négyzetek a Holdhónap 1. Újhold és 15. Holdtölte napját jelölik, kivéve, ha vasárnapra esnek, itt kell gyakorlatot váltani.
2. A piros négyzetek a vasárnapot jelölik, vastagon vannak keretezve.
3. „z x,y” A Chen Xiyi gyakorlatok sorszáma az osztott négyzetekben van jelölve. Például: „6. Hold hónap 6.1” ez azt jelenti, hogy a hatodik holdhónap első gyakorlatát kell elvégezni. A „15 6.2” azt jelenti: „15” a holdhónap 15. napja, a „6.2” a hatodik holdhónap második gyakorlata.
4. Az „N” és az „F” a növő és a fogyó Holdat jelölik.
Az „Időszakok” a gyakorlatokhoz tartozó periódusokat jelölik. Mivel minden gyakorlat egy adott holdciklushoz tartozik, és az év első hónapjának kezdete évenként változó, ezért a gyakorlatok kezdő dátumai is változnak. Az Időszakokhoz tartozó szám, azt jelenti, hogy a Holdhónap hányadik napján kezdődik az. Elnevezése a természetben lezajló változásokra utal. Programok tervezésénél is érdemes figyelembe venni, hogy milyen időszak következik. Tapasztalataim azt mutatják, hogy szinte napra pontosan van a váltás.
Például megfigyeltem azt, hogy a Dér/ A Zúzmara megjelenik (Hóharmat) időszak kezdetekor valóban van zúzmara, ami két-három napig tart, aztán elmúlik, de hidegebb van onnantól kezdve. Ez felfedezhető a többi időszaknál is.