Első rész, Beszélgetés az energiáról 1.
A Taiji boksz titkai
A Yang Taijiquan titkai
Beszélgetés Tian Shou Lin -nel
Beszélgetés az energiáról
1/1 rész
1/1 rész
Tanítvány: (Yao)
Shifu (tanító), emlékszel, hogy amikor először kezdtem bokszolni, a Taiji energiáról kérdeztelek? Akkor azt mondtad nekem, hogy miután megtanultam a Nyolc Brokát gyakorlatát, azután beszélsz velem erről. A te atyád (Tian Zhaolin) is ugyanígy tanított téged?
Mester: (Tian)
Mikor apám még élt, gyakran idézte nekem azt, amit Mr Yang Jianhou mondott neki. „Az erő egy négyzet; az energia egy kör.” Hogy leegyszerűsítsük, mondhatjuk, hogy az erő halott, de az energia hajlékony. A legtöbb tanulótól, legalább három-öt év bokszgyakorlás nélkül, nehezen várhatjuk el, hogy megértse ezt a koncepciót. Ha pedig csak félig kiérlelt tudással rendelkeznek, az is megnehezíti ennek a tudásnak a későbbi felfogását.
Tanítvány:
Gyakran elgondolkozom, kell, hogy valami oka legyen annak, hogy ez az energia létezik. A XXI. században élünk, a technológia nagyon fejlett. Hogy nem voltunk még képesek megoldani ennek az energiának a problémáját? Mi is ez az energia?
Mester:
Ez feltehetőleg azért van, mert a régi Kínában a hagyomány az irodalmat hangsúlyozta és háttérbe szorított a harcművészetet. Egykor a harcművészeknek csak nagyon kevés lehetősége volt arra, hogy bármit megtanuljanak az irodalommal kapcsolatban. Még akkor is, ha kiváló képességeik voltak és megközelítették a tökéletességet, nem voltak képesek leírni felfedezéseiket és gondolataikat, ezért a tudományra maradt, hogy kidolgozza az adott energia mögött rejtőző elméleteket. Chang San Feng, Wang Zongyue, Chen Xin, kiválóak és rendkívüliek voltak, mivel ők mind az irodalomban, mind a harcművészetekben kitűntek. Alig néhányan voltak hozzájuk hasonlóak az emberiség történetében. De a törekvéseket az is hátráltatta, hogy akkoriban a fizikai vagy egyéb tudományok kevésbé voltak fejlettek, mint a mai modern tudományok. Ezért a korábbi generációk számára az irodalom és a tudomány elérhetetlen és nehezen érthető volt. Továbbá, ha a tanítvány nem egy bizonyos szinten gyakorol, még ha el is ér egy bizonyos tudatosságot nem valószínű, hogy megérti azt.
Tanítvány:
Mondhatjuk azt, hogy az a személy, aki nem gyakorolja a bokszot, képtelen megérteni ezt az energiát? Más szóval létezik olyan objektív mérce, amivel megmérhetjük ezt az energiát?
Mester:
Két különböző nézőpontból kell megválaszolnom ezt a kérdést. Először is, hogy gyakorlás nélkül nem fogod érezni az energiát. Ha tehát a tanulónak nincs róla tudomása, akkor hogyan lenne képes megtanulni azt? Másodszor, az energiának, a józan ész szerint, kell legyen valamiféle tudományos alapja. Ezzel az adott energiával kapcsolatos kérdést kizárólag azok a harcművészetekkel foglalkozó emberek vetik fel, akik boksziskolák keretein belül tanulmányozzák a bokszmozdulatokat. Akik nem harcművészek, nem hiszik, hogy tanulmányozniuk kellene ezt az energiát, sőt a legtöbben nem is tudnak róla. A legtöbben azt hiszik, hogy a modern technológia eszközeivel és modern fegyverzetekkel felszerelve nem szükséges tanulmányozni a régi harcművészeteket.
Tanítvány:
Még mindig nem értem az energia problémáját. Tanítóm, te mérnök vagy. El tudnád magyarázni ezt az energiát tudományos nézőpontból?